Od pewnego czasu w katalogach i materiałach informacyjnych wydawanych przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu, do informacji o poszczególnych buhajach poza danymi rodowodowymi i wynikami oceny wartości hodowlanej, dołączane są ciągi sześciu lub trzech cyfr opisanych jako aAa. Cyfry te są wynikiem przyżyciowej oceny buhaja wykonanej przez uprawnionego klasyfikatora. Ocenę metodą aAa oferowanych przez nas buhajów wykonaliśmy na życzenie hodowcy, który poddał swoje krowy takiej ocenie i postanowił zastosować ten sposób wspierania doboru zwierząt do kojarzeń na swojej fermie.
Chcąc przybliżyć użytkownikom naszych katalogów podstawowe założenia metody aAa, postanowiliśmy dokonać tłumaczenia (plik w formacie PDF - kliknij) części materiałów opublikowanych na stronie www.aaa123456.com i
udostępnić je naszym czytelnikom. Głównym problemem było dobranie
odpowiednich słów polskich, które z jednej strony oddają najdokładniej
znaczenie angielskiego oryginału ale z drugiej nie wywołują skojarzeń z
terminami używanymi w ocenie wartości hodowlanej. Według klasyfikatorów
metody aAa, aby dokładnie zrozumieć znaczenie terminów zawartych w
materiałach należy rozpatrywać wszystkie cechy i powiązania między nimi
jednocześnie.
Pragniemy podkreślić, że z faktu opublikowania tych materiałów na naszych stronach nie wynika, że Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z/s w Tulcach Spółka z o. o. propaguje tę metodę oceny i doboru. Będziemy obserwować funkcjonowanie metody aAa w praktyce hodowlanej i informować Państwa o rezultatach.